top of page

Zkonzultujte tržní fit nového produktu nebo služby s produktovým expertem

Při zakládání startupu nebo vývoji nového produktu (tzn. pivot) je klíčové ověřit market fit. Konzultace s expertem na produktový vývoj se zkušenostmi z Asie i Evropy Vám pomůže zjistit, zda Váš úvodní rozsah práce dává finanční smysl. Ušetříte tak čas i peníze. Můžete navíc produkt otestovat s respondenty ještě před uvedením na trh.

Pivot produktu 

Zcela nový produkt

Snížení náročnosti MVP

veselý TISK-6 aa.jpg

Validace rozsahu MVP produktu

První produkt (Minimum viable product) vznikající firmy s sebou nese časový a finanční náklad, který pomůžeme zvalidovat.

 

Snížíme riziko neúspěchu tržního fitu pomocí testování hypotéz spojených s produktem. Zároveň odpovíme na otázku zdali je, opravdu souhrn funkcí, které produkt bude nabízet ten minimální (nebo naopak tam něco chybí).

IMG_3521.JPG

Pivot společnosti do nové oblasti

Vstup zavedené společnosti na nový trh nebo nový produkt často podléhá "velké" interní debatě, která většinou zvyšuje souhrn funkcí, které je nutné udělat, aby všechny strany byly spokojené.

Snížíme riziko neúspěchu tržního fitu pomocí testování hypotéz, které jednotlivé interní strany mají a tím podpoříme kvalitu interní debaty a produktu. 

Služby

Kde konzultace s expertem přidává  největší hodnotu?

Our Products

DALL·E 2025-01-20 13.30.47 - A vibrant and detailed illustration of a long, winding road w

Spotřebitel

Cesta za uspokojením
jeho potřeby

01

Vytváříte zcela nový produkt a bojíte se nákladů

Uděláme revizi stávajícího souhrnu funkcí na vývoj a doporučíme, co nemusí být v prvním verzi nového produktu. Kombinujte s testováním s  respondenty pro ještě větší přesnost. 

02

Hledáte cesty, jak co nejvíce snížit náklady na vývoj prvního produktu

Zrevidujeme stávajícího souhrnu funkcí na vývoj a doporučíme, co nemusí být v prvním verzi nového produktu. Kombinujte s testováním s  repsondenty pro větší přesnost. 

03

Nejste si jistí, zdali trh přijme nový produkt

Zvalidujeme Váš positioning na trhu vzhledem k Vaší konkurenci. Naši experti mají zkušenosti s e-commerce, turistickým ruchem a datovými produkty.

04

Pivotujete do nové oblasti a bojíte se tržní reakce

Pomocí hloubkových rozhovorů s respondenty ověříme základní hypotézy spojené s Vaším produktem a tím zvýšíme znalost o tržní reakci.

Proč se vyplatí investovat do validace produktu?

Základní principem podnikání z pohledu českého práva je, že je to činnost za účelem dosažení zisku. V Americe to není jiné a v Číně velmi podobné. Největším nákladem firem jsou často zaměstnanci, kteří musí nový produkt vytvořit. Pokud je produkt  naddimenzovaný z pohledu funkcí, trvá jej vyvinout déle a tedy je i dražší a rizikovější z pohledu přijetí trhu. Často se stává, že je jasné, že produkt je extrémně rizikový, ale přesto se pokračuje ve vývoji místo uznání ztrát (Sunken cost fallacy).

 
Příklad vydá za tisíce slov:
Začínající firma. Česká firma se dvěma inženýry, jedním CEO a designerem dohromady minimálně zaplatí za měsíc vývoje 112 000 Kč. Vývoj trvá většinou někde okolo 3-5 měsíců pro menší MVP, tedy cenový náklad je někde okolo 448 000 Kč na platech oněch 4 lidí za jeden produkt (pokud jsou motivovaní). Výsledkem je funkční prototyp produktu, který čeká na první stovky zákazníků. Jak doručit rychleji a snížit náklady? Metoda první = Brutální validací trhem! Respektive otestováním hypotézy spojených s produktem ještě před jejím začátkem vývoje pomocí hloubkových rozhovorů, což bude stát cca 15 - 50 000 Kč (přesná cena závisí na komplexnosti). Produkt se dá "vyvinout" například pomocí  falešné úvodní stránky, letáku s nabídkou atd. Například WIX stojí 17 USD na měsíc a dá se v něm udělat úvodní strana pro testování. To často dokáží jen dva lidé, nebo i jeden. Pokud  existuje nejistota o zamýšleném produktu a touha jej vyvinout, tak je otázka, jaké jsou pravděpodobnosti úspěšnosti tohoto nápadu? Za 448 000 Kč lze otestovat velké množství nápadů a poté nalézt kompromis v MVP s jistotou, že produkt má určitý market fit. Metoda druhá = identifikujte s expertem tzv. známé problémy, které mají jasná řešení. Cílem je nedělat na ně grafiku (kratší dodání, bližší validace trhem). Nechat vývoj zcela na vývojářích. Podobné úvodní konzultace často výrazně sníží počet funkcí/složitost  a tedy i finální cenu a datum dodání.

Obdobná situace je v podobě stávající firmy pivotující do nové oblasti, trhu nebo uvedení nového produktu. Čím delší je interní debata nad souhrnem funkcí, která je často subjektivní, tím dražší je produkt, delší vývoj, což vede k vyššímu riziku neúspěchu. Stejnými metodami jako výše jste schopni jej částečně řídit.

Nutno ale říci, že nikdy se nevyhnete všem rizikům. Můžete ale s nimi pracovat.

Počet kalorií

?

Produkový manažer

  • Strategický pohled na produkt a jeho vizi

  • Develop the business case for the product by conducting large number of customer interviews and assumption tests. All those small experiments are the basis of product prioritization together with organization and team aligment. 

  • Posititon the product on the market and define success criteria

Produkový owner

  • Taktický pohled na produkt zejména detaily implementace jednotlivých částí vize

  • Manage product backlog and its items by writing product requirements used in development processes. Advocate customer-centric approach to development. 

  • Optimize the value of the engineering teams deliveries.

Jaký je rozdíl mezi Produktovýmy manažeri a ownery

Jaká je cena?

Cena se vždy stanovuje podle komplexnosti úkolu a hodinové sazby. Nejpřesnější odhad ceny budeme znát, když nás pozvete na 1 den (4 hodiny odpoledne) do Vaší organizace, jako úvodní konzultaci zadarmo. My následně zpracujeme nabídku, kterou Vám pošleme. Napište nám, ať brzy společně sejdeme u Vás. 

Naplánujte si bezplatnou interní konzultaci

Objednávky přijímáme od Května 2025

bottom of page